تبلیغات و بازاریابی

تبلیغات چیست؟

شما به عنوان یک تولید کننده و یا مالک یک کسب و کار، اولین قدمی که برای گسترش آن بر می دارید تبلیغات و بازاریابی جهت کسب مشتری و افزایش فروش محصولات است.

اما پیش از آن بهتر است چند سوال از خود بپرسید: چگونه می‌توان محصولات خود را به دیگران معرفی کرد؟ چگونه می‌توان مخاطبین خود را جذب کرد؟ چگونه می‌توان برتری محصول خود را به دیگران معرفی کرد؟

پاسخ تمام سؤالات تبلیغات اصولی و هدفمند است. حال به راستی تبلیغات چیست و چگونه می‌تواند بر موفقیت یک کسب و کار اهمیت داشته باشد؟ در ادامه توضیحاتی را در رابطه با این موضوع در اختیارتان قرار خواهیم داد تا با آن‌ها آشنا شوید و اطلاعات لازم را به دست آورید.

ممکن است این توضیحات طولانی شما را خسته کند زیرا ما سعی بر آن داشتیم تا تمام جنبه‌های تبلیغات را به‌صورت کامل و از تجربیاتی که فعالین این حوزه داشته‌اند برای شما آوری کنیم. پس در صورتی که به دنبال سرفصل خاصی هستید می‌توانید از فهرست زیر آن را انتخاب کنید و به مطالعه آن بپردازید.

تبلیغات چیست؟

فرض کنید شما قصد فروش یک محصول یا کالا را دارید؛ از همین جهت و در این راستا باید در ابتدا برای مشتری خود کالایی که دارید را توصیف کنید تا با کالای شما و ویژگی‌هایی که دارد، آشنا شوید. حال شما برای ایجاد نیاز و حس ترغیب در مشتری باید از کلمات کلیدی استفاده کنید و همین‌طور شما باید حس همدلی و احساس همدردی را نیز به مشتری القا کنید تا مشتری بتواند در وهله اول به شما اعتماد کند و بعد از آن باید شما نسبت به اعتماد سازی محصول ارائه شده تلاش نمایید.

برای ایجاد حس اعتماد در مشتری نسبت به کالا، شما می‌توانید ضمانتی ارائه دهید تا مشتری بداند که کالای شما خوب و با کیفیت است و اگر چنانچه کالا مشکل داشته باشد یا پس از مدتی محدود نقص آن مشخص شود، می‌تواند از آن ضمانت استفاده کرده و متضرر نشود. همین‌طور در پروسه توصیف و تبلیغ کالا به مشتری، باید فرق کالای شما با دیگر کالاهای روز بازار مشخص شود.
باید متذکر شد؛ همان‌طور که همه ما دوست داریم کالایی را خریداری کنیم که نسبت به کالاهای دیگر سطح بالاتر و هزینه به صرفه تری دارد، باید برای مشتری نیز شرایطی خاص و قابل دسترسی ایجاد شود. به طور مثال می‌توان تخفیفاتی با محدودیت زمانی خاص را در نظر گرفت تا هم جذابیت کالا بیشتر شود و هم توجه لازمه جلب شود.

شما برای اینکه مشتری و خریدار این واقعیت را که کالای شما از لحاظ کیفیت و قیمت به صرف و بهترین است را متوجه شود و فرق میان کالای شما و دیگر کالاهای روز دنیا را درک کند، باید اقداماتی را انجام دهید. از جمله این اقدامات می‌توان به تبلیغات اشاره داشت. توجه داشته باشید که آشنایی با اصول تبلیغات در این راستا اهمیت بسزایی دارد و اگر به آن توجه کامل و کافی شود، نتایج دلخواهی را به دست خواهید آورد.

روش های تبلیغات موثر
روش های تبلیغات موثر

آشنایی با شیوه‌های گوناگون تبلیغات

همان‌طور که در قسمت بالا گفته شد، همه ما به صورت غریزی میل به تبلیغات داریم. برای مثال می‌توان به تبلیغات درباره‌ی یک کالا، تبلیغات درباره‌ی خدماتی که یک شرکت می‌تواند ارائه دهد، تبلیغات در رابطه با یک برند جدید و مواردی این‌چنینی اشاره کرد.

حال در سطح وسیع‌تری از تبلیغات، شما می‌توانید از رسانه‌ها، شبکه‌های رادیویی، روزنامه‌ها، سایت‌ها، شبکه‌های مجازی، بیلبوردها، بروشورها، برگه‌های تبلیغاتی و … استفاده کنید و کالا یا خدمات خود را به مشتری نشان دهید. همان‌طور که میدانید، تبلیغات باعث شناخته شدن کالا یا خدمات شما می‌شوند و به کار یا تولید شما توسعه می‌بخشند؛ بنابراین در تبلیغات باید از گروه‌های حرفه‌ای شرکت‌های تبلیغاتی استفاده نمود تا نتیجه دلخواهی را به دست آورد.

به طور مثال باید متذکر شد که برای انجام تبلیغات درست و با کیفیت، نیاز به عکس یا ویدیو جذاب است که هم کالا یا خدمات را معرفی کنید و هم آن‌قدر جذاب باشد که مخاطب شما محو تماشای تبلیغات شما شوند. برای تهیه یک تبلیغات تاثیر گذار، شما نیاز به یک گروه عکاس و فیلم‌بردار دارید که بتوانند بهترین نمایش را از کالا و یا خدمات شما به مخاطب ارائه دهند. همین‌طور برای جذابیت بیشتر تبلیغات به گروه گرافیست فعال و خوش ذوق نیز نیازمندید تا آن‌ها بتوانند از رنگ‌ها و طیف‌های مرتبط با فعالیت شما استفاده کنند. این موضوع در نتیجه باعث می‌شود شما تبلیغات تاثیر گذار تر و اثر بخش تری داشته باشید و موفقیت دلخواه خود را به دست آورید.

دقت داشته باشید که در این بخش به تاثیرگذاری رنگ‌ها بر تبلیغات اشاره داشتیم؛ چرا که هر رنگ برای خود مفهوم و معنای به خصوصی دارد و اگر به آن‌ها توجه شود، تبلیغ بهتری تهیه خواهد شد که تاثیرگذاری بیشتری نیز دارد. در ادامه به برخی از رنگ‌ها که بیشتر در تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند، اشاره خواهیم داشت تا با آن‌ها آشنا شوید و به درستی بهترین رنگ را انتخاب کنید.

آشنایی با رنگ‌های مورد استفاده در تبلیغات و معنای آن‌ها

رنگ‌های تبلیغاتمعنای هر یک از رنگ‌ها
سفیدخوبی، خلوص، سبک، امید، تازگی، سادگی، پاکیزگی
سیاهقدرت، رمز و راز
قرمزهیجان انگیز، خط، شور و نشاط، شجاعت، خشونت، تجمع، ضرورت
سبزپول، طمع، رشد، وضوح، زندگی، شفا
آبیصلح، پاکی، قابل اعتماد، صداقت، اعتماد به نفس، وفاداری
بنفشحق امتیاز، خلاقیت، شعبده بازی
خاکستریتعادل، ثبات
زردخوش بینی، دوستانه، فراوانی، روشنفکری
سرخابیداستان عاشقانه، زیبایی، دلسوزی، رسمی، زنانه، عشق
نارنجیگرم شدن، مطمئن، بشاش، پر انرژی

از موارد دیگری که تاثیر تبلیغات و محبوبیت کالای شما را بیشتر می‌کند و باعث ایجاد شوق در مشتری می‌شود، در نظر گرفتن تخفیفات با محدودیت زمانی مناسب است و مشتری باید نسبت به فروشنده، کالا یا خدمات ارائه شده حس اعتماد بیشتری پیدا کند و باید بداند که کالا یا خدماتی که شما ارائه می‌دهید از بقیه رقبا بهتر، با کیفیت تر و از لحاظ هزینه به صرفه تر خواهد بود. اگر شما به تمام این موارد توجه کافی داشته باشید، می‌توانید یک تبلیغ مناسب و تاثیرگذار آماده سازید و از طریق آن به هدفی که در سر دارید، برسید.

فرایند تبلیغاتی

قبل از شروع تبلیغات و انتخاب رسانه مورد نظر، از خود بپرسید که هدف از انجام و آماده سازی تبلیغ چیست؟ تبلیغات در نظر گرفته شده، مورد نیاز چه قشری از جامعه است؟ چه گروه سنی از تبلیغات منظور شده حمایت می‌کنند؟ محصول یا خدمات ارائه شده برای کدام گروه از جامعه است و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد؟ در گذشته تبلیغات در روزنامه‌ها، رادیو و تلویزیون قرار می‌گرفت و در حال حاضر نیز استفاده از چنین شیوه‌هایی ادامه دارد و هنوز در بین جوامع محبوبیت خود را حفظ کرده است. البته باید متذکر شد راه‌های مقرون به صرفه تر دیگری نیز وجود دارد که می‌توان از آن‌ها نیز استفاده نمود.

به طور مثال می‌توان از شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های پر بازدید و معتبر و … نام برد. مسلما شما نیز می‌دانید که امروزه شبکه‌های اجتماعی از ارزش بالایی برخوردار هستند و افراد بسیاری در هر یک از شبکه‌ها عضویت دارند. حال اگر شما از چنین شبکه‌هایی برای تبلیغات مجازی استفاده کنید، می‌توانید تاثیر بسزایی که بر حرفه و کسب و کارتان دارد را به طور کامل متوجه شوید.

تبلیغات در رسانه‌های چاپی

تبلیغات در رسانه‌های چاپی از روش‌های قدیمی برای انجام تبلیغ به حساب می‌آید که هنوز هم جزو عمومی ترین شیوه‌های تبلیغ است. تبلیغ در رسانه‌های چاپی شامل استفاده از زمینه‌هایی چون روزنامه‌ها، بروشورها، مجلات و کاغذهای تبلیغ کوچک می‌شود که هر کدام تاثیرگذاری مربوط به خود را دارند. البته دقت داشته باشید که بر چنین شیوه‌ای از تبلیغات، عوامل دیگری نیز تاثیر دارند که می‌توان به شهر، منطقه زندگی، برند روزنامه و مجله، کدام صفحه و بخش از رسانه و مواردی این‌چنینی اشاره کرد.

معرفی-تبلیغات-الکترونیکی
معرفی تبلیغات الکترونیکی

تبلیغات در رسانه‌های الکترونیکی

این روش پیشرفته ترین و سریع ترین نوع از شیوه‌های مختلف برای انجام تبلیغ به حساب می‌آید که در کسری از یک دقیقه در دسترس جهان قرار می‌گیرد و افراد بسیاری به مشاهده از آن می‌پردازند. دقت داشته باشید که تبلیغات در رسانه‌های الکترونیکی شامل رادیو، تلویزیون و اینترنت می‌شود. از آنجا که در تلویزیون و اینترنت، هم ویدیو و هم صدا می‌توانند به اجرا در بیایند، باید متذکر شد که محبوب ترین و پر مخاطب ترین رسانه به حساب می‌آیند و بهترین بازخورد تبلیغات را از آن‌ها خواهید گرفت.

تبلیغات فضای محیطی

تبلیغات محیطی (باز) ارزان‌ترین، رسانه‌ای است که تاثیر متوسطی دارد. این تبلیغات شامل دیوارنویسی‌ها، پرچم‌ها، بنرها، بیلبوردهای تبلیغاتی، وسایل نقلیه موتوری و … می‌شود. تبلیغات در فضای باز به روش‌های مختلفی، جهت افزایش آگاهی از برند و ارتقا محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر روزه شاهد آن هستیم که این شیوه‌ها در گوشه و کنار شهرها دیده شود.

مخاطبین تبلیغات شما

برای اینکه برند شما راحت تر و زودتر شناخته شود، باید تبلیغات گوناگونی را انجام دهید. این مسئله که مخاطبین شما چه افرادی هستند و کدام یک از روش‌های تبلیغاتی در حوزه فعالیت شما می‌توانند مفید باشند و موثر واقع شوند، بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین ارائه و هدف شما در تبلیغات تاثیر زیادی می‌گذارد و توجه داشته باشید که تبلیغات فعالیت ساده و پر اهمیتی است و اگر به درست ترین شکل انجام شود، تاثیرات آن را خواهید دید.

اهداف در نظر گرفته شده برای تبلیغات

از ایده‌های اساسی در تبلیغات می‌توان به افزایش کسب و کار و فروش کالا و همین طور ارائه خدمات اشاره کرد. همین طور اهداف دیگری برای تبلیغات در نظر گرفته شده است که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره خواهیم داشت تا با آن‌ها آشنا شوید.

 • گسترش و معرفی محصولات تازه وارد شده در بازار
 • گسترش برنامه فروش شخصی
 • گسترش ایجاد آگاهی در مدت زمان کوتاه بین حداکثر افراد در رابطه با فعالیت و کسب و کار خود.
 • برای گسترش حوضه فعالیت و ورود به بازار ملی و یا بین‌المللی
 • برای ایجاد گروهی جدید از مشتریان
 • برای ایجاد حسن نیت و ایجاد اعتبار در میان مشتریان با وعده ارائه کیفیت بهتر محصولات و خدمات.

شما در حوزه فعالیت خود چه روشی را برای تبلیغ هدف خود انتخاب می‌کنید؟

امروزه بسیار از جوامع در شبکه‌های مجازی فعالیت دارند و تبلیغات بسیاری در این محیط‌ها صورت می‌گیرد. به طور مثال با پستی جذاب مخاطبین را به سوی خود جذب می‌کنند و همین طور سایت‌های معروف و پرمخاطب نیز برای تبلیغات روش مناسبی می‌باشند. نکته مهمی که در این راستا وجود دارد، انتخاب یک شیوه مناسب برای تبلیغات است. از همین جهت توصیه می‌شود به کسب و کارهایی که فعالیتی مشابه به فعالیت شما دارند، دقت داشته باشید و بررسی کنید که آن‌ها چه شیوه‌ای را برای تبلیغات انتخاب کرده اند. از آن‌ها ایده بگیرید و به ایجاد یک تبلیغ مناسب بپردازید.

آشنایی با اصول تبلیغات

آشنایی با اصول تبلیغات شرایطی را برای شما فراهم می‌آورد که می‌توانید تبلیغ مناسب و با کیفیتی را طراحی کنید. در ادامه برای شما اصولی که در این راستا اهمیت دارد را ذکر خواهیم کرد تا از آن‌ها استفاده لازم را ببرید و یک تبلیغ خوب و کارآمد را طراحی کنید.

 1. تبلیغ برای جذب مخاطب باید اصول قوی داشته باشد.
 2. تبلیغات باید در مخاطبین حس نشاط و هماهنگی ایجاد نماید. به طور مثال یک تبلیغ (آگهی) می‌تواند قوی و تاثیر گذار باشد که مخاطبین را به خنده وادار کند.
 3. تبلیغ باید واکنش احساسی در شما ایجاد کند. تبلیغ باید دارای نیازهای بنیادی انسان و برانگیختن احساسات مخاطبان باشد.
 4. تبلیغ باید موجب شگفتی مخاطبان گردد. می‌تواند شامل تصاویر هیجان انگیز باشد (به طور مثال تبلیغ شهر بازی)
 5. تبلیغ باید موجب حس کنجکاوی مخاطب شود. تبلیغ باید مخاطبان را وادار به دانستن مطلبی کند (به طور مثال تبلیغ یک محصولی که تازه به ثبت رسیده و یا تازه وارد بازار شده است.)

گردش کار متداول در آژانس‌های تبلیغاتی

مرحلهفعالیت
شروع مرحلهآشنایی با ایده آژانس تبلیغاتی

 

بحث داخلی

تحقیقات در بازار مرتبط با آگهی

انتخاب رسانه

تنظیم بودجه

مرحله توسعهطراحی و ایجاد نمایندگی مجاز

 

بررسی / ویرایش داخلی

ارائه به مشتری و گرفتن تاییدیه نهایی

تولید نهایی تبلیغ

پیش از آزمایش‌ها

تاییدیه از جانب مقامات مربوطه

تنظیم زمان و مکان برای آزاد کردن آگهی

مرحله اجراییبرنامه ریزی رسانه‌ها و رزرو رسانه‌ها

 

انتقال آن‌ها به رسانه‌ها برای اجرایی شدن

پست اجرایینظارت بر انتشار رسانه‌ها

 

قضاوت عملکرد

بررسی مشتری

پاسخ بازار

باز (Buzz) چیست؟

باز یا Buzz همان بازاریابی کلامی به نظر می‌رسد که معنای تحت اللفظی آن صدای آهسته، پیوسته و یا صدای زمزمه است. در مفهوم تبلیغاتی این یک تکنیک بازاریابی به حساب می‌آید که این روزها همگانی شده. تکنیک بازاریابی متکی بر قدرت یک پیام شخصی است و این باور وجود دارد که ارتباط کلامی مصرف کنندگان با یکدیگر خود یک نوع تبلیغ به حساب می‌آید. این نوع بازاریابی به نوعی توصیه‌ای توسط دوستان و بستگانی به نظر می‌رسد که بین آن‌ها اعتماد برقرار است.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، در این متن شیوه‌های گوناگون انجام تبلیغ را مورد بررسی قرار دادیم و از تاثیرات هر یک برای شما گفتیم. از همین جهت توصیه می‌شود برای کسب و کار خود یک شیوه مناسب تبلیغ را انتخاب کنید تا نتیجه مناسبی را به دست آورید.

نشر فردا

نشر فردا، رسانه ای برای آشنایی و معرفی صنعت تبلیغات، چاپ و بسته بندی است. هدف اصلی ما در این رسانه بالا بردن سطح آگاهی علاقه مندان به این صنعت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا